måndag 10 nov, 2025

Ryanair förlorade i överklagan av statligt SAS-stöd

Dela

Foto:ryanair

Irländska flygbolaget Ryanair får inget gehör för sina klagomål på Sveriges och Danmarks statsstöd till SAS.

EU:s domstol godkände stödet i februari och avfärdar nu även Ryanairs överklagande.

”Då SAS har en väsentligt större marknadsandel än sin närmaste konkurrent i respektive medlemsstat, utgör stödåtgärderna inte olaglig diskriminering”, skriver domstolen i ett pressmeddelande.

Domstolen anser bland annat att ”särbehandlingen till förmån för SAS är ändamålsenlig för att uppnå målet med åtgärderna och att den inte går utöver vad som är nödvändigt”.

Samtidigt förlorar Ryanair även ett liknande överklagande mot finländskt statsstöd till Finnair, rapporterar nyhetsbyrån Reuters.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Det nya avtalet lägger grunden för att positionera Oman som en sol-och-bad-destination för europeiska semesterfirare...
För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy