söndag 14 sep, 2025

Ryanair stämmer ”störig” passagerare på 170 000

Foto:Ryanair

Dela

Flygbolaget Ryanair stämmer en passagerare för ”störande beteende” på ett flyg mellan Dublin och Lanzarote i april förra året.

Exakt vad passageraren gjorde är oklart men flyget tvingades landa i Porto och de 160 resenärerna fick fortsätta till Lanzarote först dagen efter. Nu stämmer Ryanair passageraren på 15 000 euro, motsvarande 170 000 kronor för vad man kallar ”oförsvarligt beteende”.

Summan ska motsvara vad flygbolaget fick betala för den oväntade landningen samt extra boendekostnader och utgifter för passagerarna som fick övernatta i Porto, skriver företaget i ett pressmeddelande.

Källa:Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Till följd av stormens effekter på tågtrafiken i norra Sverige erbjuder SAS tillfälligt reducerade priser...
Finnair har erhållit det högsta betyget, Five Star Global Official Airline Rating, från Airline Passenger...
Wizz Air lanserar en ny direktlinje från Stockholm Arlanda Airport inför sommarprogrammet 2026, den här...
Europeiska flygbolag som tillåter husdjur (i kabinen) är som tur är inte ovanliga. Men vad...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy