tisdag 11 aug, 2026

Ryanair stuvar om efter förlust

Dela

Foto:ryanair

Flygbolaget Ryanair redovisar förlust och planerar nu en omstrukturering av verksamheten.

Förlusten för tredje kvartalet i bolagets brutna räkenskapsår landade på 20 miljoner euro, motsvarande 207 miljoner kronor. Orsaken till förlusten är enligt bolagsledningen fallande biljettpriser, något som väntas bestå under resten av året.

För hela räkenskapsåret, som slutar sista mars, väntas resultatet falla med 31 procent som en följd av strejken i somras, högre bränslepriser och en allmän överkapacitet på den europeiska marknaden.

Bolagsledningen meddelar också att bolaget delas upp i fyra dotterbolag där Michael O’Leary blir koncern-vd efter att ha skrivit på ett nytt femårskontrakt.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Två av Europas tre fristående lågprisflygbolag hänger på repen efter att oljeprischocken lagt lök på...
Amerikanska luftfartsmyndigheten FAA har beordrat att hundratals passagerarplan från Boeing ska undersökas i jakt på...
SAS
SAS har nått en ny överenskommelse med de norska fackförbunden Fellesforbundet och Parat om ett...
TAP Air Portugal utökar sitt lojalitetsprogram TAP Miles&Go genom ett nytt samarbete med Airbnb. Medlemmar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy