lördag 3 maj, 2025

Säkerhetsgrisar hjälper till på flygplats

Dela

De fungerar som levande fågelskrämmor. Jätteflygplatsen Schiphol i Nederländerna har anlitat 20 grisar för att få stopp på kollisioner mellan fåglar och flygplan.

På Schiphol, liksom på många andra storflygplatser i världen, är fågelkollisioner något som flygledningen fruktar. Krockar med större fåglar, som gäss, kan orsaka allvarliga skador, i synnerhet om djuren sugs in i planets motorer.

Bara under fjolåret drabbades Schiphol av 150 fågeltillbud, berättar taleskvinnan Willemeike Koster för nyhetskanalen CNN något som fick flygplatsledningen att tänka till.

En av åtgärderna blev pilotprojektet med grisar. Djuren går nu och bökar på ett område mellan två landningsbanor, där det tidigare odlades sockerbetor.

Deras närvaro tjänar ett dubbelt syfte: Dels äter grisarna upp det som är kvar av sockerbetsskörden, som annars lockar gäss och andra fåglar. Dels jagar grisarna, som är köttätare, också gässen. Även om de inte rör sig snabbt nog för att fånga fjäderfäna fungerar de som en sorts levande fågelskrämmor, noterar CNN.

Vid sidan av grisprojektet arbetar 20 heltidsanställda fågelkontrollanter på den hårt trafikerade flygplatsen. De försöker bland annat skrämma bort fåglar med hjälp av ljud och laserstrålar. Man försöker också plantera särskilda typer av gräs vid anläggningen, som ska vara icke-lockande för fåglar.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Musik, flera olika platser, nöjen och framför allt spektakulära fyrverkerier. Den 24:e upplagan av Malta...
I tusentals år har Sveriges älgar följt samma stigar mot sommarens betesmarker – och nu...
Antalet sålda hotellrum ökade med drygt 3 procent i mars och hotellrumspriserna ökade ungefär lika...
Den 28 mars 2025 klockan 13:20 lokal tid drabbades centrala Myanmar, nära Mandalay, av en...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy