onsdag 29 jul, 2026

Säkerhetskontroller på tåg och stationer kan införas

Foto: Jernhusen

Dela

Säkerhetskontroller kan komma att införas för att få åka vissa tåg i Sverige, eller för att få gå in på de större tågstationerna. Det rapporterar Ekot.

Anledning är att regeringen inom några månader väntas ge Trafikverket i uppdrag att komma med förslag för hur säkerheten kan förbättras för svensk infrastruktur, bland annat järnvägstrafiken.

– Jag kan inte utesluta att det skulle kunna bli en sådan åtgärd, men den har inte varit högt upp på agendan ännu, säger Trafikverkets tillförordnade säkerhetsdirektör Mattias Persson till radion.

Källa:Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Abu Dhabi har fastställt öppningsdatumet för Guggenheim Abu Dhabi. Museet för modern och samtida konst...
Grillkol och nygrillad mat är den doft som flest svenskar förknippar med sommaren. Det visar...
Den turisttäta kommunen Lacanau i det branddrabbade området i Frankrike evakueras nu i förebyggande syfte.  I...
Den danska semesterorten Skagen plågas återigen av en kraftig stank från stadens reningsverk. – Det är...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy