söndag 14 sep, 2025

Säkerhetslucka upptäckt hos Voi

Dela

Foto;voi

Elscoterbolaget Voi befarar att utomstående kunnat komma åt namn och mejladresser från över en miljon användare i Europa. Det avslöjar DI Digital. 

Uppgifterna bygger på en anmälan till Datainspektionen, en anmälan från Voi, enligt Di Digital.

Enligt Di ska en användare ha tagit sig in i företagets datasystem i november och då fått tillgång till hela kvittosystemet. Voi säger dock att felet ska ha åtgärdats inom en timme.

Man uppskattar antalet drabbade kunder till ”över en miljon”.

Voi vill inte ställa upp på en telefonintervju men i ett mejl skriver företaget:

”Vår interna utredning visar att inga kvitton faktiskt läckte ut, men bakgrunden till anmälan var att vi hade en sårbarhet i vårt system som uppmärksammades av en person utanför Voi”, skriver bolaget enligt Dagens industri.

Källa:di.se

Dela

Relaterade inlägg

För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...
På den eftertraktade listan över de 25 bästa öarna i Karibien, Bermuda och Bahamas rankas...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy