måndag 5 maj, 2025

SAS i miljardavtal med riskkapitalfond

Dela

Foto:SAS

Skuldtyngda SAS har träffat ett låneavtal på motsvarande 7,1 miljarder kronor med den amerikanska riskkapitalbolaget Apollo Global Management.

”Med denna finansiering kommer vi att ha en stark finansiell ställning för att fortsätta att bedriva den löpande verksamheten under vår frivilliga rekonstruktionsprocess i USA”, säger Carsten Dilling, styrelseordförande för SAS, i ett pressmeddelande.

SAS meddelade tidigare i somras att man har skulder på 58 miljarder kronor.

Flygbolaget har ansökt om konkursskydd i USA, ett så kallat Chapter 11-förfarande. Förfarandet innebär att SAS under en begränsad tid behöver omstrukturera sin ekonomi för att kunna betala av sina skulder.

Källa:TT-Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Musik, flera olika platser, nöjen och framför allt spektakulära fyrverkerier. Den 24:e upplagan av Malta...
I tusentals år har Sveriges älgar följt samma stigar mot sommarens betesmarker – och nu...
Antalet sålda hotellrum ökade med drygt 3 procent i mars och hotellrumspriserna ökade ungefär lika...
Den 28 mars 2025 klockan 13:20 lokal tid drabbades centrala Myanmar, nära Mandalay, av en...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy