onsdag 17 sep, 2025

SAS lägger ner norska baser

Dela

Foto:SAS

SAS avser att från och med nyår lägga ner sina personalbaser i Stavanger och Trondheim, rapporterar E24. De anställda ska erbjudas jobb i Oslo i stället.

”Vi upplever för närvarande stora utmaningar med covid-19 och påfrestad ekonomi och känner oss därför tvungna att genomföra stängningen av basen så snabbt”, skrev företaget till kabinbesättningen på måndag, rapporterar E24.

Martinus Røkkum i SAS Norge Kabinförening säger till E24 att facket ställer sig kritiskt till beslutet. Runt 140 anställda är berörda.

”Stavanger-basen har existerat sedan 60-talet och Trondhem sedan 80-talet. Så här är det tal om folk som har jobbat länge i bolaget”, säger han till E24.

Facket har motsatt sig nedläggningsbeslutet på grundval av att man inte ser några ekonomiska fördelar med den.

Källa:Nyhetsbyrån direkt-di.se

Dela

Relaterade inlägg

För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...
På den eftertraktade listan över de 25 bästa öarna i Karibien, Bermuda och Bahamas rankas...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy