torsdag 12 mar, 2026

SAS öppnar ny direktlinje till Beirut från Arlanda

Dela

SAS nya direktlinje till Beirut från Stockholm, som startar den 30 juni, öppnar upp för en ännu bättre tillgänglighet mellan städerna. Beirut är en av världens äldsta städer och här finns ett stort utbud av upplevelser: välbevarade slott, historiska kyrkor och moskéer, vackra stränder och det världsberömda libanesiska köket. Antalet resenärer mellan de båda städerna har ökat kraftigt de senaste åren, med drygt 50 procent sedan 2015. De flesta är privatresenärer och fler än hälften av dem reser för att besöka släkt och vänner. Turism är också en stor reseanledning.

– Vi är glada över att SAS nu väljer att utveckla trafiken mellan Sverige och Libanon eftersom det finns ett behov av förbättrade förbindelser mellan länderna. Vi välkomnar därför denna direktlinje till Beirut från Arlanda som gör att både svenskar och libaneser kan resa mellan länderna på ett smidigare sätt, säger Elizabeth Axtelius, flygmarknadsdirektör på Swedavia.

– Vi ser en ökad efterfrågan på resor till Beirut från Skandinavien och det är glädjande att vi nu kan erbjuda en attraktiv tidtabell för våra resenärer från Arlanda. Beirut är ett spännande semestermål samtidigt som många i Skandinavien också har en anknytning till regionen, säger Karl Sandlund, EVP Commercial, SAS.

Dela

Relaterade inlägg

Stora flygbolag från de arabiska oljeländerna vid Persiska viken – som Emirates och Qatar Airways...
Den amerikanska flygplanstillverkaren Boeings aktie sjönk över 2 procent efter nyheten att bolaget kommer att...
Den tyska flygjätten Lufthansa står inför en två dagar lång pilotstrejk som inleds på torsdagen....
Oljepriset rusade. Nu höjer SAS och flera flygbolag sina biljettpriser. – Prisjusteringen gäller inte för dem...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy