fredag 13 mar, 2026

Semestersmockan: Flygbiljetten nu 33 procent dyrare

Dela

Priset på utrikesflyg var i april 33 procent dyrare än motsvarande tidpunkt förra året enligt Statistiska centralbyrån (SCB).

”Vi har mätt den genomsnittliga prisutvecklingen på utrikesflyg i konsumentprisindex sedan 1993. Aldrig tidigare har priserna på utrikesflyg i april varit så höga som i år. Bara under två månader i hela tidsserien har priserna varit högre, i juli 2018 och juli 2022”, säger Caroline Neander, prisstatistiker på Statistiska centralbyrån (SCB).

Andra färdmedel som flygcharter, upp 21,3 procent, och båtresor (19,1 procent) har också rusat i pris.

”Utrikesflyg, flygcharter och båtresor har stigit mer i pris det senaste året än den genomsnittliga prisutvecklingen för den privata konsumtionen, som vi mäter i KPI. Alltså mer än inflationen, som i april var 10,5 procent”, säger Caroline Neander.

Priserna i april 2023 jämfört med april 2022

ProduktPrisutveckling (%)
Utrikes flygresor33,2
Flygcharter21,3
Båtresor (in- och utrikes)19,1
Järnvägsresor4,2
Biluthyrning3,4
KPI*10,5

*Konsumentprisindex (KPI) mäter den genomsnittliga prisutvecklingen för hela den privata inhemska konsumtionen i Sverige.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Den svenske turisten tuppade av efter att ha blivit bjuden på drinkar av en man...
Öresundstågsresandet ökade till 36,7 miljoner resor under 2025, en ökning med två procent jämfört med...
Det är enligt SJ ”stora följdförseningar” i tågtrafiken mellan Stockholm och Göteborg efter ett tidigare...
Det nya avtalet lägger grunden för att positionera Oman som en sol-och-bad-destination för europeiska semesterfirare...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy