torsdag 5 nov, 2026

Sista dagen för SAS-aktien

Foto:sas

Dela

Sista dagen för handel i flygbolaget SAS befintliga stamaktier på börserna i Stockholm, Oslo och Köpenhamn blir idag, tisdagen den 13 augusti, skriver SAS i ett pressmeddelande. Det blir även sista dagen för handel med bolagets börsnoterade så kallade hybridobligationer.

Beskedet kommer sedan Stockholms tingsrätt godkänt en rekonstruktionsplan för SAS och planen är att slutföra rekonstruktionen i slutet av augusti.

Det avnoterade flygbolaget – som tidigare hade Wallenbergsfären och svenska staten som två stora ägare – kommer när processen är klar att kontrolleras av en ägarkonstellation med Air France-KLM, investmentbolaget Castlelake, den danska staten och finansmannen Henrik Lind.

SAS-aktien kostar inför avnoteringen 2 öre.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Stockholm Bromma är Sveriges största flygplats för privatjettrafik. Under 2025 lyfte 2 913 privatjet från...
Finnair planerar att börja flyga kommersiellt till fem finländska regionala flygplatser i slutet av februari...
SAS
Minst sju passagerarflygningar i Europa utsattes under tisdagen för bombhot. Ett SAS-flyg från Köpenhamn till...
Tre passagerarplan i Polen och Spanien har utsatts för bombhot. Ett av hoten ledde till...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy