tisdag 3 nov, 2026

Sista dagen för SAS-aktien

Foto:sas

Dela

Sista dagen för handel i flygbolaget SAS befintliga stamaktier på börserna i Stockholm, Oslo och Köpenhamn blir idag, tisdagen den 13 augusti, skriver SAS i ett pressmeddelande. Det blir även sista dagen för handel med bolagets börsnoterade så kallade hybridobligationer.

Beskedet kommer sedan Stockholms tingsrätt godkänt en rekonstruktionsplan för SAS och planen är att slutföra rekonstruktionen i slutet av augusti.

Det avnoterade flygbolaget – som tidigare hade Wallenbergsfären och svenska staten som två stora ägare – kommer när processen är klar att kontrolleras av en ägarkonstellation med Air France-KLM, investmentbolaget Castlelake, den danska staten och finansmannen Henrik Lind.

SAS-aktien kostar inför avnoteringen 2 öre.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Archer Aviation och ITA Airways har ingått ett avtal om att undersöka förutsättningarna för eldrivna...
Ryanair redovisar en vinst efter skatt på 2,15 miljarder euro för första halvåret i sitt...
Från sent den 3 november måste alla som flyger till USA från ett annat land...
Resenärer till Spanien uppmanas att vara uppmärksamma inför den 11 november, då spanska fackföreningar enligt...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy