måndag 15 sep, 2025

SJ-chef lämnar sin tjänst efter problemen med schemaläggning

Dela

  • SJ:s chef för trafik och service, som är högst ansvarig för planering och schemaläggning av personal ombord på tågen, har lämnat sin tjänst.
  • Sen SJ införde ett nytt planeringssystem i slutet av oktober har schemaläggningen i delar av landet inte fungerat som den ska. Det har lett till flera hundra inställda tåg och stora problem för personalen.
  • Nu har en resursomfördelning på flera nivåer i bolaget genomförts. ”Vi behöver ny kraft och lite mer daglig styrning av problemlösningskaraktär” säger SJ:s presschef Tobbe Lundell.

Dela

Relaterade inlägg

För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...
På den eftertraktade listan över de 25 bästa öarna i Karibien, Bermuda och Bahamas rankas...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy