fredag 2 maj, 2025

Skärpta restriktioner i Italien inför jul och nyår

Dela

– Om vi släpper på garden nu, är tredje vågen runt hörnet, sa hälsoministern Roberto Speranza i parlamentet i dag, rapporterar the Guardian. 

Från och med den 21 december, till och med 6 januari kommer resor mellan de italienska regionerna att förbjudas. Mellan 25-26 december samt 1 januari får italienarna inte lämna den stad de bor i. 

Utöver detta tillkommer en ”stark rekommendation” till att avstå från att anordna firande med andra personer som inte tillhör det egna hushållet.

Under torsdagen kan det även beslutas om karantänregler för personer som flyger in till landet, skriver the Guardian. Eventuellt blir det krav på karantän i tio dagar för alla som reser in till Italien, med start den 20 december.

Källa:SVT

Dela

Relaterade inlägg

Musik, flera olika platser, nöjen och framför allt spektakulära fyrverkerier. Den 24:e upplagan av Malta...
I tusentals år har Sveriges älgar följt samma stigar mot sommarens betesmarker – och nu...
Antalet sålda hotellrum ökade med drygt 3 procent i mars och hotellrumspriserna ökade ungefär lika...
Den 28 mars 2025 klockan 13:20 lokal tid drabbades centrala Myanmar, nära Mandalay, av en...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy