torsdag 11 sep, 2025

SMHI: Ser inget slut på värmen

Dela


Den som trivs bra i solen och värmen har inget att frukta de kommande dagarna, tvärtom: De höga temperaturerna kommer med stor säkerhet att hålla i sig och till och med hamna ännu lite högre.

”Det är ett högtrycksbetonat väder som dominerar veckan ut”, Lovisa Andersson, jourhavande meteorolog på SMHI, till TT.

Lokala regnskurar kan förekomma på sina håll, men till största del blir det soligt och varmt.

”Det ser ut som att vi överlag får successivt varmare temperaturer till helgen”, säger Lovisa Andersson, jourhavande meteorolog på SMHI.

Helgvädret spås bli som allra varmast i de västra delarna av Götaland och Svealand, med mellan 25 och 30 grader för vissa områden.

”Där finns det prognoser på åtminstone 28 grader i det material jag har tillgång till.”

Värmen ser ut att fortsätta även under början av nästa vecka. Därefter börjar prognosen bli mer osäker.

”Det finns lite frågetecken för mitten på nästa vecka. Vi ser regnområden som närmar sig, men vi får se hur det blir.”

Den meterologiska sommaren har kommit till större delen av landet. Nu återstår bara vissa delar av inlandet längre upp i norr.

”Temperaturerna har varit mycket över det normala i år, det är ovanligt varmt”, säger Lovisa Andersson.

Källa: TT

Dela

Relaterade inlägg

För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...
På den eftertraktade listan över de 25 bästa öarna i Karibien, Bermuda och Bahamas rankas...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy