Just nu pågår strejker på flera av Spaniens större flygplatser. Det gäller bland annat i Madrid och Barcelona men även på Kanarieöarna.
Strejken sker samtidigt som drygt en miljon personer förväntas resa till landet, skriver The Mirror.
Under måndagen har personal på tolv flygplatser runtom i Spanien gått ut i strejk, rapporterar The Mirror. Strejken sker samtidigt som drygt en miljon resenärer förväntas att resa till landet under påskhelgen, enligt den brittiska tidningen.
Drygt 5 000 anställda på flygplatserna har gått ut i strejk på grund av en lönekonflikt.
Under måndagen, onsdagen och fredagen kommer personal från markhanteringsbolaget Groundforce att strejka under tre olika tidsintervaller: 05.00 – 07.00, 11.00 – 17.00 och 22.00 till midnatt.
Om det inte nås en överenskommelse så planerar personal från bolaget Menzie, som hanterar bagage, att stoppa allt arbete dygnet runt från den 2 till den 4 april, enligt The Independent.
– Vänligen kontakta flygbolaget för att ta reda på statusen för ditt flyg, skriver det spanska flygplatsbolaget Aena i ett uttalande.
Euronews rapporterar att flygen trots detta kommer att fortsätta att gå. Tidningen skriver dock att resenärer bör förvänta sig längre köer vid incheckning och bagageinlämning samt förseningar med bagage, ombordstigning och avstigning.
Flygplatser som berörs av strejken
Madrid – Barajas
Málaga – Costa del Sol
Alicante
Palma de Mallorca
Barcelona – El Prat
Gran Canaria
Tenerife Sur
Tenerife Norte
Lanzarote
Fuerteventura
Valencia
Ibiza
Bilbao
Källa: Euronews-Expressen.se








