fredag 10 apr, 2026

Storbrand nära turistområde på Gran Canaria

Dela

Flera byar på kanarieön Gran Canaria har evakuerats på grund av en stor skogsbrand. På söndagen är runt 1.000 människor evakuerade.

Branden rasar på en stor yta i närheten av orten Artenara och sprider sig mot nationalparken Tamadaba naturpark och ett populärt turistområde, enligt öns räddningstjänst. Brandförsvaret kämpar mot lågorna runt tre mil från huvudstaden Las Palmas med hjälp av flygplan och helikoptrar.

Ett vittne på plats beskriver scenen som ”en av de mest smärtsamma saker jag sett i mitt liv”.

På lördagen greps en 55-årig man i koppling till branden. Lokal polis tror att eldhärden uppstod på grund av en lödkolv.

Källa:TT-di

Dela

Relaterade inlägg

Ett nytt beteende bland resenärer – kallat ”travel mixology” – håller på att förändra hur...
https://youth.europa.eu/
Nästan en halv miljon 18-åringar har redan gjort det – nu får ytterligare 40 000 unga...
Sveriges VM-plats fick omedelbar effekt på resandet. Redan samma dag ökade bokningarna till USA och...
En ny Novusundersökning som genomförts på uppdrag av Stockholms Handelskammare visar ett stort missnöje med...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy