lördag 14 feb, 2026

Storm stoppar flyg från Schipol

Dela

Foto:KLM.

Flygbolaget KLM ställer in 159 flygningar till och från storflygplatsen Schipol i Amsterdam i Nederländerna under tisdagen.

Anledningen är kraftiga vindar som gör att Europas tredje största flygplats bara kan ha en start- och landningsbana öppen.

Det är flyg inom Europa som har ställts in, bland annat flera turer till och från Skandinavien. För Sverige blir följden att tre KLM-flyg från Arlanda och tre från Landvetter ställs in på tisdagen, uppger Swedavia.

Övriga flygbolag som trafikerar Schipol har inte aviserat inställda flygningar.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Ryanair förbjuder nu varma drycker ombord, som kaffe. Den som bryter mot förbudet riskerar böter. Reglerna införs...
Piloter vid den tyska flygplansjätten Lufthansa planerar att gå ut i strejk på torsdag. Beskedet kommer...
Wizz Air fortsätter att expandera på Stockholm Arlanda och öppnar ytterligare en direktlinje från flygplatsen....
Ett passagerarplan från Åbo i Finland har fått problem med en motor. – Det har fått...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy