onsdag 2 jul, 2025

Svenska kronan fortsatt svag

Dela

Foto:Riksbanken

Den svenska kronan fortsätter att försvagas och är nu nere på historiskt låga nivåer mot euron och dollarn, rapporterar Ekot.

I dag kostar en euro drygt 11 kronor och 60 öre på valutamarknaden. Samtidigt menar Handelsbankens valutastrateg att kronan har pressats ner oförtjänt mycket den senaste tiden. 

– Vi tycker kronan är undervärderad och det gäller även på kort sikt, så vi ser en lite starkare krona framför oss. Vi tror fram mot årsskiftet att det kan komma ner till 11,20, säger Lars Henriksson, Handelsbankens valutastrateg till Ekot.

Källa:Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

I höst öppnar restaurangen Tawana på Malmö Centralstation. Det blir ett smakrikt tillskott till den...
Visit Skåne startar nästa fas för att testa Uncrowded. Det är en innovativ gratistjänst som...
Nordens marknadsledare på resevaluta, stärker sin närvaro på Arlanda med en ny butik i avgångshallen...
Researrangören Quality Travel arrangerade före pandemin resor från Skellefteå Airport till snösäkra Andorra och nu...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy