torsdag 16 apr, 2026

SWISS ställer tillfälligt in flyg till och från Tel Aviv fram till torsdagen den 19 september

Foto: Swiss

Dela

SWISS reagerar på de senaste händelserna i Mellanöstern. Efter en grundlig utredning har vi beslutat att ställa in flygningarna från Zürich till Tel Aviv och tillbaka (LX252/253) på onsdag och torsdag den 18 och 19 september. Säkerheten för våra passagerare och besättningar är alltid vår högsta prioritet.

SWISS undviker också luftrummet över Israel och Iran tills vidare fram till och med torsdagen den 19 september.

Våra specialister utvärderar all tillgänglig information, står i ständig kontakt med de ansvariga myndigheterna i Schweiz och på plats och kommer att fortsätta att bedöma situationen under de kommande dagarna.

Vi beklagar de olägenheter som orsakas våra passagerare och kontaktar de passagerare som är bokade på de inställda flygen. Naturligtvis ger vi dig möjlighet att boka om till ett senare resedatum utan kostnad eller återbetala hela biljettpriset.

Enligt Pressmeddelande.

Dela

Relaterade inlägg

Qatar Airways fortsätter sin globala expansion och planerar att erbjuda flygningar till över 150 destinationer...
Efter tre månaders förlängning har flygbolaget BRA:s rekonstruktion nu godkänts av en domstol, bland annat...
Den tyska flygjätten Lufthansa har tvingats ställa in hundratals flygningar på måndagen och tisdagen eftersom...
De europeiska flygbolagen pressar EU för att få stöd under Irankrisen. Bolagen vill bland annat se...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy