fredag 13 mar, 2026

Sydney förlänger nedstängning och inför munskyddstvång

Dela

Virusfallen i delstaten New South Wales i Australien fortsätter att stiga. På fredagen rapporterades 642 nya smittofall och fyra dödsfall.

Svaret från myndigheterna: Att förlänga den pågående nedstängningen av femmiljonersstaden Sydney, som inleddes 23 juni, till slutet av september.

Dessutom införs munskyddstvång för alla i hela delstaten som vistas utomhus och inte motionerar. I de tolv värst drabbade förorterna införs utegångsförbud nattetid.TT

Dela

Relaterade inlägg

Medan flera flygbolag varnar för dyrare biljetter på grund av ökade bränslekostnader, försäkrar Apollo att...
Det oroliga omvärldsläget gör att allt fler svenskar väljer att semestra på hemmaplan. Sedan attackerna...
Korea Tourism Organization (KTO) har beslutat att förnya sitt samarbete med AVIAREPS, den största globala...
Höganäs kommun har gett grönt ljus för alkoholservering på morgonen.  – Det kan väl vara trevligt,...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy