onsdag 5 aug, 2026

Tågen mer punktliga i mars

Foto: Fotoakuten

Dela

Efter en tuff vinter förbättrade persontågen i Sverige sin punktlighet. Nästan nio av tio tåg kom fram i tid under mars månad, visar preliminär statistik från Trafikverket.

Punktligheten för de 89 503 persontågen som kördes i mars landade på 89,8 procent, jämfört med 87,6 procent i februari. En bidragande orsak är att tågen på kort distans, som står för drygt hälften av all persontrafik, gått bättre än på länge.

Definitionen för punktlighet är att tåget når sin slutstation inom fem minuter efter tidtabell.

Även under mars månad försenades många tåg, nästan 2 000, av att obehöriga befann sig i spåret.

Andra faktorer som sinkade tågtrafiken var bland annat spårfel, växelfel, hastighetsnedsättningar på grund av höga vattenflöden och underhåll.

Källa: TT- Aftonbaldet.se

Dela

Relaterade inlägg

Det kan bli över 30 grader i södra Sverige under torsdagen.  Trafikverkets sänker därför hastigheten på...
Flera Öresundståg har ställts in på västkusten under söndagskvällen, skriver Hallands Nyheter. Anledningen ska vara...
Sedan 14-tiden i går har tågtrafiken över Öresundsbron varit helt inställd. Trafiken skulle ha kommit igång...
Värmeböljan ställer till det för tåg- och vägtrafiken. Risken för bland annat solkurvor gör att...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy