söndag 14 sep, 2025

Thomas Cook blir kinesiskt

Dela

Foto:thomascook

Det kinesiska konglomeratet Fosun har köpt varumärket Thomas Cook för drygt 11 miljoner pund, omkring 136 miljoner kronor. Fosun var största aktieägare i Thomas Cook och avböjde i elfte timmen att hålla den skuldtyngda brittiska researrangören flytande.

Med affären får Fosun, som också äger den franska semesteranläggningskedjan Club Med, inte bara rättigheterna till varumärket utan också hotellkedjan Casa Cook och Cook´s Club.

Förvärvet ska bygga vidare på Fosuns nuvarande innehav i turistsektorn och den ökande tillväxten av kinesisk turism i utlandet, enligt ett uttalande.

Thomas Cook gick i konkurs den 23 september vilket ledde till att hundratusentals semesterfirare blev strandade utomlands.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...
På den eftertraktade listan över de 25 bästa öarna i Karibien, Bermuda och Bahamas rankas...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy