torsdag 18 dec, 2025

Tolv skadade i ny turbulens på flygplan

Foto: Qatar Airways

Dela

Sex passagerare och sex medlemmar i besättningen har skadats på ett flygplan med Qatar Airways, mellan Doha och Dublin, skriver Sky News.

Turbulensen skedde i luftrummet över Turkiet.

”Inför landningen möttes flygplanet av räddningstjänst, på grund av att sex passagerare och sex besättningsmedlemmar rapporterades ha skadats då planet genomgick turbulens över Turkiet”, säger Graeme McQueen, talesperson på företaget som driver Dublin Airport.

Nyligen dog 73-årige Geoffrey Kitchen och ett 50-tal personer skadades, efter att kraftig turbulens uppstått på ett plan mellan Singapore och London.

Källa:Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Det lettiska flygbolaget airBaltic lanserar nu en ny direktlinje mellan Göteborg Landvetter Airport och Riga...
Flygets klimatpåverkan handlar om mer än koldioxidutsläpp. En ny studie från Chalmers, Göteborgs universitet och...
Apollo och Jettime har precis ingått ett nytt avtal som gäller i två år, från...
Inför vintersäsongen 2026/2027 startar Ving direktflyg från Stockholm Arlanda till Krabi med det egna flygbolaget...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy