måndag 13 apr, 2026

Tui ställer in resor från Landvetter

Dela

Foto: TUI GROUP

Resebolaget TUI ställer in samtliga resor från Landvetters flygplats till Bulgarien i sommar. Det rör sig om totalt sju avgångar, varav den första skulle ha gått på tisdag.

– Vi har aldrig varit med om detta förut, säger Adam Györki, Tui:s presschef i Sverige till Göteborgs-Posten.

Bolaget som skulle sköta marktjänsten på Landvetter i samband med resorna har meddelat att de inte har personal och kapacitet nog för att klara uppgiften.

– Vi försöker boka om till Mallorca, Grekland och Cypern. De som gärna åker till Bulgarien erbjuder vi avresor från Köpenhamn, säger Adam Györki.

Källa:TT-Aftonbaldet.se

Dela

Relaterade inlägg

Det tyska flygbolaget Lufthansa hotas återigen av en strejk. Den här gången är det piloterna...
Cathay Pacific är det senaste flygbolaget som minskar antalet avgångar eller på annat sätt försöker...
Finnairs flygtrafik kollapsar med hela 99 procent i den krigsdrabbade regionen Mellanöstern. Men trots bakslaget...
TAP Air Portugal fortsätter sin positiva utveckling och redovisar vinst för fjärde året i rad....

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy