måndag 2 nov, 2026

Turister döda i hettans Grekland

Dela

Värmeböljan i Grekland har lett till ytterligare dödsfall och försvinnanden.

På söndagen hittades en amerikansk man död på en strand på ön Mathraki väster om Korfu, efter att ha varit försvunnen sedan i torsdags.

Tidigare i helgen hittades därtill en nederländsk turist död på ön Samos. Turisten, en man i 70-årsåldern, återvände inte från sin vandring i hettan utan hittades död i en ravin på lördagen.

I förra veckan hittades den brittiske tv-doktorn och dietgurun Michael Mosley död i ett otillgängligt område på ön Symi. Också han försvann under en vandring.

Grekisk räddningstjänst letar fortfarande efter tre personer som rapporterats saknade. Två franska kvinnor är sedan i fredags försvunna på ön Sikonos. Ytterligare en man, en amerikan, är försvunnen på Amorgos, sedan han gav sig ut på en vandring i hettan.

Källa:TT-Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Katalonien lyfter fram sina nio vinrutter för att locka resenärer med olika intressen och kunskaper....
Japan lyfter fram sitt religiösa och kulturella arv genom nya reseupplevelser i landets centrala bergsområden....
Kroatien stärker sin position som gastronomisk destination. I Michelinguiden för 2026 får Harry’s Piccolo Poreč...
Sydkorea har passerat sitt tidigare årsrekord för internationella turistankomster med mer än två månader kvar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy