torsdag 18 dec, 2025

UD avråder från resor till Tanzania

Foto:UD

Dela

Utrikesdepartementet avråder från icke nödvändiga resor till Tanzania med anledning av säkerhetsläget i landet. Resebolagen ställer nu in resor till Zanzibar.

Beslutet om avrådan, som gäller till vidare, togs på fredagen.

Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M), säger till Sveriges Radios Ekot att uppskattningsvis tusen svenskar befinner sig i Tanzania. Svenskarna uppmanas att kontakta ambassaden och skriva upp sig på den så kallade svensklistan.

I samband med valet i Tanzania tidigare i veckan bröt oroligheter ut i landet. Omkring 700 personer har dödats.

Flera resebolag ställer nu in resor till ön Zanzibar utanför Tanzanias kust. Ving har för tillfället åtta resenärer på ön.

– De reser hem på ordinarie avresedag, vilket är inom de närmaste dagarna, säger Charlotte Hallencreutz, informatör vid Ving.

Bolaget ställer in de kommande resorna i närtid till Zanzibar och kontaktar aktuella resenärer så att de kan avboka eller boka om en resa.

– Så länge UD:s avrådan kvarstår kommer vi att fortsätta avboka resenärer, säger Charlotte Hallencreutz.

Även Apollo och Tui ställer in resor till Zanzibar. Apollo har inga resenärer på plats. Däremot har Tui ett hundratal svenska resenärer på ön.

– Vi planerar för att de ska kunna flyga hem som planerat, säger Dian Martinez Valencia, kommunikationsansvarig vid Tui, till Aftonbladet.

Källa.Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Topp(rese)genrer 2025: strand, sol och storstad Det är inte svårt att sätta ord på svenskarnas resesmak....
Beläggningen under jul och nyår är stabil över hela världen, medan rumspriserna stiger med 7...
Ishotellet i Jukkasjärvi slog upp dörrarna för första gången 1989 och nu är det dags...
Fontana di Trev #D
Från och med början av nästa år inför en Rom en entréavgift för besök vid...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy