lördag 26 apr, 2025

Utrikesministern: Fritt fram för julresa inom EU

Dela

Det är inte aktuellt för svenska UD att avråda svenskar från att resa i Europa under jul och nyår. Det var budskapet från utrikesminister Ann Linde i Ekots lördagsintervju.

”Varje människa måste ta ett stort eget ansvar. Det är inte resandet i sig som är problemet. Det är om man har nya kontakter, om man inte håller avstånd, om man inte tvättar händerna och så vidare”, sade Ann Linde i den direktsända intervjun i Sveriges Radios P1.

Just nu avråder UD endast från resor inom EU till Estland, Lettland och Irland. Dessa gäller fram till den 16 december, då ska nya rekommendationer komma. Men några restriktioner för EU-resor kommer inte att införas, enligt Ann Linde som helst hade sett att alla EU-länder haft samma råd.

”Det är klart att det är mycket bättre om vi hade haft samma råd. Men jag tror ändå att man ska tänka sig för extra noga om man bestämmer sig för att resa, är detta verkligen nödvändigt?”

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

En regnig påskhelg fick många svenskar att börja planera sin sommarsemester. Enligt resebyrån Ticket ökade...
Påsken 2025 blev en rekordstart för campingsäsongen. First Camp, Skandinaviens största campingkedja, såg en ökning...
Skistar faller på börsen efter nyheten att de erbjuder full återbetalning på grund av snöbrist...
Aktivister tog sig in på på Sundsvall-Timrå-Airport på söndagen och dukade upp fika på landningsbanan,...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy