torsdag 12 mar, 2026

Varning för extremvärme i Japan

Dela

Den japanska vädermyndigheten har gått ut med årets första varning för värme och hög luftfuktighet, rapporterar japanska medier.

Tokyo har sin varmaste juni sedan 1875 med tre dagar i rad över 35-gradersstrecket. Flera personer har sökt vård för värmeslag, rapporterar Al Jazeera.

Den extrema värmen har gjort att myndigheter varnat för en brist på elektricitet, men man vädjar också till den äldre delen av befolkningen att inte stänga av sin luftkonditionering.

Källa:aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Korea Tourism Organization (KTO) har beslutat att förnya sitt samarbete med AVIAREPS, den största globala...
Höganäs kommun har gett grönt ljus för alkoholservering på morgonen.  – Det kan väl vara trevligt,...
Allt fler får upp ögonen för Georgien – ett land som rymmer en mångfald av...
UD skärper reseavrådan till Libanon och uppmanar alla svenskar att lämna landet. Efter det försämrade...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy