torsdag 26 feb, 2026

Visa och Mastercard i förlikning värd 30 miljarder dollar

Dela

Visa och Mastercard har enats om en förlikning värd 30 miljarder dollar med handlare i USA som stämt kreditkortsrivalerna med anklagelser om kartellik uppblåsning av betaltjänsteavgifter, framgår av pressmeddelanden.

Som en del av förlikningen kommer Visa och Mastercard sänka avgifterna mot amerikanska handlare och dessutom tillåta att säljare själva bestämmer över storleken på avgifter som konsumenter kan debiteras baserat på vilket betalkort de använder sig av.

Gottgörelsen mot handlarna kommer avräknas via besparingar som görs från lägre transaktionsavgifter under de kommande fem åren.

Källa: Nyhetsbyrån Direkt

Dela

Relaterade inlägg

I år firar den årliga kulturfesten Las Fallas tio år som UNESCO-listat världsarv. I takt...
Vissa saker förändras aldrig, vilket Euromonitor International bevisade med årets lista över världens 100 bästa...
Sveriges ambassad i Mexiko utfärdar en varning till svenskar efter att kartelledaren ”El Mencho” dödats...
Antalet utländska gästnätter i Sverige ökar. Enligt Tillväxtverkets siffror är ökningen de senaste tio åren...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy