onsdag 12 nov, 2025

WHO: Pandemin i Europa kan snart vara över

Dela

Världshälsoorganisationen (WHO) spår att omikronvarianten kan innebära slutet på coronapandemin i Europa.

WHO:s Europachef Hans Kluge säger att så många som 60 procent av befolkningen i Europas länder kan ha infekterats av omikronvarianten fram till mars månad.

”Det är troligt att regionen rör sig mot ett slags slutspel för pandemin”, säger Kluge.

WHO förutspår ett slags global immunitet i några veckor eller månader sedan omikronvarianten har svept fram över världen, på grund av att många har vaccinerat sig eller infekterats av viruset.

”Vi räknar med att det kommer en lugn period innan covid-19 kan komma tillbaka mot slutet av året, men inte nödvändigtvis som en pandemi”, säger han.

Omikronvarianten stod för 15 procent av alla bekräftade fall i WHO:s Europaregion den 18 januari, jämfört med drygt 6 procent en vecka tidigare.TT

Dela

Relaterade inlägg

Transportstyrelsen publicerade sin rapport om hur passagerare upplever priset för en taxiresa samt hur nöjda...
En ny undersökning från resebyrån Ticket visar att de flesta svenskar gärna reser utan sällskap....
Apollo rapporterar en försäljningsökning på nära 30 % för sommarresor jämfört med samma tid förra...
Medan Coca-Colas julkampanjer går varma världen över är det en annan dryck som regerar i...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy