torsdag 6 nov, 2025

Ytterligare ett flygbolag sänker vinstprognosen

Dela

Foto:Delta Airlines

Det amerikanska Delta Airlines är näst på tur att sänka sin prognos för det tredje kvartalet med hänvisning till högre kostnader.

Högre kostnader, bland annat för flygbränsle, gör att Delta Airlines sänker sin vinstprognos för det tredje kvartalet, skriver CNBC.

Delta Airlines räknar nu med en justerad vinst per aktie i spannet 1,85-2,05 dollar. Den tidigare prognosen var en justerad vinst per aktie mellan 2,20-2,50 dollar.

En rad flygbolag har sänkt sina prognoser under senare tid, senast American Airline på onsdagen.

Aktien sjunker svagt.

Källa:DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Det nya avtalet lägger grunden för att positionera Oman som en sol-och-bad-destination för europeiska semesterfirare...
För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy