lördag 4 jul, 2026

Lufthansas vd: Finns fortfarande för många flygbolag i Europa

Dela

Foto:wikipedia.org

Lufthansas vd Carsten Spohr menar att det fortfarande finns för många flygbolag i Europa och räknar med att bolaget kommer att vara involverat i konsolideringen.

Carsten Spohr noterar att sex flygbolag gått i konkurs bara de senaste månaderna, men anser fortsatt att det är för många spelare på marknaden.

”Det är uppenbart att konsolideringen kommer att fortsätta och vi ser Lufthansa som en del i det. Det mest troliga är att det blir tre stora europeiska flygbolagsnätverk, eller flygbolagsgrupper, plus en eller två lågkostnadsspelare”, uppger Carsten Spohr enligt Reuters.

Lufthansa har i högsta grad varit delaktigt i uppköps- och sammanslagningsaktiviteten i sektorn. Bolaget köpte bland annat Brussels Airlines och delar av konkursade Air Berlin förra året. Lufthansa har även pekats ut som en möjlig spekulant på SAS vid flera tillfällen.

Källa:di.se

Dela

Relaterade inlägg

travelreport
Ett högre biljettpris innebär inte automatiskt en mer punktlig flygresa. Det visar en ny analys...
Turkiska medier rapporterar uppgifter om att ett flygplan kan ha kapats mellan Warszawa och Tel...
SAS genomför den största investeringen i bolagets historia genom att satsa på upp till 40...
Flera svenskar ska vara strandsatta på Mallorca efter inställt SAS-flyg under lördagen.  – Man har blivit...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy