söndag 19 okt, 2025

400 passagerare fast på två tåg efter haveri

Dela

400 passagerare sitter sedan flera timmar fast på två stillastående Vy-tåg i Jörn utanför Skellefteå, skriver Aftonbladet.

Ett av tågen, med destination Luleå, lämnade Stockholm klockan 18.11 på annandagen. Tågets lok drabbades av ett haveri klockan fyra i natt, enligt en passagerare till tidningen.

”Maten har tagit slut i bistron och det finns hundar ombord som inte kan gå ut och göra sina behov”, säger passageraren.

Haveriet har lett till att även ett annan nattåg står stilla bakom tåget, också med slutdestination Luleå.

I nuläget finns ingen prognos för när tågen kan rulla igen.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Det nya avtalet lägger grunden för att positionera Oman som en sol-och-bad-destination för europeiska semesterfirare...
För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy