torsdag 1 okt, 2026

65 miljoner drabbas av nedstängningar i Kina

Dela

Foto: Wikimedia Commons – Pixar

Över 65 miljoner i Kina omfattas just nu av nedstängningar på grund av covid-19.

Runt om i landet har 33 städer, inklusive sju provinshuvudstäder, mer eller mindre stängt ned, enligt den kinesiska tidningen Caixin.

I staden Chengdu får majoriteten av de 21 miljoner invånarna inte lämna sina bostäder på grund av en nedstängning. Men för runt en miljon personer som bor i områden i stadens södra delar har nedstängningen nu släppts.

Det har rapporterats om virusutbrott i över 100 städer i Kina, den högsta siffran sedan början av pandemin tidigt 2020.

Enligt de kinesiska myndigheterna registrerades över 1 500 nya coronafall det senaste dygnet. De hårda coronarestriktionerna i Kina har kraftigt påverkat landets ekonomi, resandet och samhället i stort. Men enligt Kinas styrande kommunistparti är åtgärderna nödvändiga för att förhindra en bredare spridning av viruset.

Källa:TT-Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Livv Group blir ny leverantör till SAS och ska ta fram omkring 80 000 amenity...
Mer än tre av fyra resebyråsäljare använder AI i sitt försäljningsarbete. Samtidigt ökar användningen av...
Skanör-Falsterbo i sydvästra Skåne tar plats på Lonely Planets lista ”50 Best Places to Go”...
Svenskarnas hotellsökningar till Paris har ökat med i genomsnitt 29 procent under datumen för Céline...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy