torsdag 9 apr, 2026

80 000 turister fast i kinesisk badort

Dela

Runt 80 000 turister är strandsatta i den kinesiska badorten Sanya sedan myndigheterna infört en nedstängning då fall av covid-19 upptäckts.

Restriktionerna i staden, som ligger på ön Hainan i södra Kina, började gälla på lördagsmorgonen. På fredagen fanns det 229 bekräftade coronafall, och ytterligare 129 på lördagen.

Enligt myndigheterna måste den turist som vill lämna Sanya testa negativt på fem PCR-tester under en period av sju dagar.

Kina tillämpar en nollvision mot covid-19, vilket leder till ständiga lokala nedstängningar även efter ett fåtal smittofall.

källa:TT-Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

https://youth.europa.eu/
Nästan en halv miljon 18-åringar har redan gjort det – nu får ytterligare 40 000 unga...
Sveriges VM-plats fick omedelbar effekt på resandet. Redan samma dag ökade bokningarna till USA och...
En ny Novusundersökning som genomförts på uppdrag av Stockholms Handelskammare visar ett stort missnöje med...
TUI
TUIs bokningsstatistik inför påsklovet visar att svenskarna i år väljer en mix av resmål runt...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy