lördag 29 aug, 2026

80 000 turister fast i kinesisk badort

Dela

Runt 80 000 turister är strandsatta i den kinesiska badorten Sanya sedan myndigheterna infört en nedstängning då fall av covid-19 upptäckts.

Restriktionerna i staden, som ligger på ön Hainan i södra Kina, började gälla på lördagsmorgonen. På fredagen fanns det 229 bekräftade coronafall, och ytterligare 129 på lördagen.

Enligt myndigheterna måste den turist som vill lämna Sanya testa negativt på fem PCR-tester under en period av sju dagar.

Kina tillämpar en nollvision mot covid-19, vilket leder till ständiga lokala nedstängningar även efter ett fåtal smittofall.

källa:TT-Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Juli 2026 blev den starkaste månaden hittills för svensk turism. Totalt registrerades nära 14,25 miljoner...
Åre är den svenska skidort som fått mest snö i genomsnitt under de senaste fem...
Flera hundra utländska turister saknas i Nepal, som har drabbats av dramatiska översvämningar och skred...
Malta Tourism Authority blir ny Destination Partner till World Travel & Tourism Council, WTTC. Partnerskapet...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy