måndag 17 aug, 2026

Hackerattack slog ut danska hyrcykelbolaget

Dela

Foto:Bycyklen

Den danska hyrcykeltjänsten Bycyklen, som håller huvudstaden med hyrcyklar, utsattes i helgen för ett omfattande hackerangrepp.

Samtliga cyklar kopplades bort från hyrsystemets server och måste samlas in och kopplas in igen manuellt, rapporterar TV2 Lorry.

Hackerattacken innebär en stor inkomstförlust för Bycyklen, som redan har det kärvt ekonomiskt. Den soliga helgen då många turister var i staden för att se ishockey skulle ha inneburit ett välkommet kassatillskott.

Tillvägagångssättet tyder på att den skyldiga hade god kännedom om hur systemet fungerar. Efter att ha analyserat sina servrar slår Bycyklen fast på sin Facebooksida att inga kunder har drabbats men uppmanar dem ändå att byta sina lösenord.

Källa: TT

Dela

Relaterade inlägg

Sommarsemestern innebär inte alltid att man återvänder till vardagen fullt utvilad. Nästan varannan svensk, 46...
Det nya svenska resegarantisystemet har mötts av hård kritik från branschen för att driva upp...
Malmöfestivalen 2026 är avslutad efter åtta dagar med över tusen programpunkter på ett 20-tal scener...
Sommaren är inte ens över innan många svenskar börjar längta efter nästa semester. En undersökning...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy