torsdag 3 jul, 2025

@sweden lägger ner

Dela

Foto:@sweden

Det uppmärksammade initiativet Curators of Sweden, där en person i veckan fått twittra på kontot @sweden, avvecklas efter sju år.

Curators of Sweden startade 2011 på initiativ av Svenska institutet och Visit Sweden och har sedan dess både uppmärksammats och prisats, på såväl hemmaplan som internationellt.

Syftet med projektet har varit att öka intresset för Sverige. Varje vecka har en ny privatperson fått ta över kontot, för att där twittra om allt från vardagsbestyr till politik och svara på frågor om Sverige.

– Curators of Sweden var en banbrytande satsning när den lanserades. Bland det roligaste med projektet har varit alla som inspirerats av konceptet och alla mejl och samtal från organisationer och länder som velat göra något liknande, säger Anna Rudels, chef för avdelningen för digitalisering och kommunikation på Svenska institutet, i ett pressmeddelande.

Curators of Swedens sista tweet publiceras den 30 september.

Källa:sverigesradio.se

Dela

Relaterade inlägg

Snart är det dags att stänga ner datorn (för några av oss i alla fall)...
I höst öppnar restaurangen Tawana på Malmö Centralstation. Det blir ett smakrikt tillskott till den...
Visit Skåne startar nästa fas för att testa Uncrowded. Det är en innovativ gratistjänst som...
Nordens marknadsledare på resevaluta, stärker sin närvaro på Arlanda med en ny butik i avgångshallen...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy