lördag 28 feb, 2026

Tornet i Pisa lutar några centimeter mindre

Dela


Det lutande tornet i Pisa har stabiliserats och till och med rätats upp en aning, meddelar den kontrollgrupp som i 17 år övervakat restaureringen av kampanilen som började byggas 1173.

Enligt den tekniske experten Nunziante Squeglia, professor vid universitetet i Pisa, har det 57 meter höga tornet rätats upp fyra centimeter tack vare ingenjörernas åtgärder, rapporterar italienska medier.

I januari 1990 stängdes det vita marmortornet eftersom lutningen var så stor — 4,5 meter från vertikallinjen — på grund av faran. Ett ras inom 20 år förutspåddes. Men i en räddningsaktion fick man lutningen att minska med 40 centimeter

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Varannan bussförare hinner inte ta en ordentlig lunchrast och överväger att lämna yrket inom de...
I år firar den årliga kulturfesten Las Fallas tio år som UNESCO-listat världsarv. I takt...
Vissa saker förändras aldrig, vilket Euromonitor International bevisade med årets lista över världens 100 bästa...
Sveriges ambassad i Mexiko utfärdar en varning till svenskar efter att kartelledaren ”El Mencho” dödats...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy