måndag 11 maj, 2026

Lufthansas vd: Finns fortfarande för många flygbolag i Europa

Dela

Foto:wikipedia.org

Lufthansas vd Carsten Spohr menar att det fortfarande finns för många flygbolag i Europa och räknar med att bolaget kommer att vara involverat i konsolideringen.

Carsten Spohr noterar att sex flygbolag gått i konkurs bara de senaste månaderna, men anser fortsatt att det är för många spelare på marknaden.

”Det är uppenbart att konsolideringen kommer att fortsätta och vi ser Lufthansa som en del i det. Det mest troliga är att det blir tre stora europeiska flygbolagsnätverk, eller flygbolagsgrupper, plus en eller två lågkostnadsspelare”, uppger Carsten Spohr enligt Reuters.

Lufthansa har i högsta grad varit delaktigt i uppköps- och sammanslagningsaktiviteten i sektorn. Bolaget köpte bland annat Brussels Airlines och delar av konkursade Air Berlin förra året. Lufthansa har även pekats ut som en möjlig spekulant på SAS vid flera tillfällen.

Källa:di.se

Dela

Relaterade inlägg

travelreport
Höjda bränslepriser är inte force majeure, slår EU-kommissionen fast. Blir ett flyg inställt har resenärerna...
Finnair transporterade drygt 1,03 miljoner passagerare i april 2026, en ökning med 6,3 procent jämfört...
En nederländsk flygvärdinna vid KLM har förts till sjukhus i Amsterdam efter att ha uppvisat...
Braathens+PR+Image
Det irländska leasingbolaget ACIA Aero Leasing har genomfört en sale and leaseback-affär med Braathens Regional...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy