lördag 25 okt, 2025

Ny hälsotrend ska locka utländska turister till Västerbotten

Dela

Foto: Yogastudion Umeå

Företaget Yogastudion Umeå utökar sina produkter och satsar internationellt.

Genom den nya hälsotrenden ”Forest Bathing” eller ”Skogsbad” ska företaget locka utländska turister till byn Granö i Västerbotten.

– ”Skogsbad är ett uttryck som kommer från Japan och där människor besöker skogen och naturen av hälsoskäl. Trenden är stor i USA och sprider sig över hela världen” berättar grundare till Yogastudion Umeå Maria Bergmark.

I mars arrangerar Yogastudion Umeå under namnet Yogaretreats Norrland sitt första retreat på engelska. Temat är ”Forest Bathing and Yin Yoga” och platsen är Granö Beckasin, en boendeanläggning i byn Granö, i Västerbotten. Gästerna kommer under några dagar att utföra yoga och närvaroövningar i naturen.

– ”Mindfulness i naturen är nog det lättaste att beskriva det som. Att gästerna skall få en paus i vardagen och bli mer ”här och nu” samt återhämta sig i skogen” fortsätter Maria Bergmark.

Dela

Relaterade inlägg

Resetrender är nu inne på sitt tionde år och lyfter fram hur resenärerna vill uppleva...
Myggplågan har nått Island – en av få platser som hittills varit förskonad. Tre exemplar...
Stockholm, Sverige - oktober 2025 – Med det nyligen lanserade destinationsvarumärket “Taiwan – Waves of...
Aviareps Nordic Roadshow 2025 återvänder till Norden med GoTürkiye som huvudsponsor, med start i Stockholm...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy