måndag 21 sep, 2026

Airbus förlorar orderstriden mot Boeing – tappar jämfört med i fjol

Dela

Foto:airbus

Den franska flygplanstillverkaren Airbus har liggande order på totalt 747 flygplan – färre än huvudkonkurrenten Boeing som stoltserar med 893 order.

Det är den lägsta ordernivån för Airbus på sex år.

Jämfört med 2017 är det en brutal minskning med 33 procent från 1.009 order för Airbus del. Då ingick visserligen en extraordinär beställning på 430 plan som lades av Indigo Partners i slutet av året, noterar Bloomberg.

Airbus klarade emellertid sitt produktionsmål på 800 flygplan 2018, har bolaget meddelat. Det är i sin tur en ökning med 11 procent och fler än Boeing, skriver Reuters.

I Airbus verksamhet ingår också produktion av modellen A220 som man tog över från kanadensiska Bombardier i juli. I orderstocken ingår beställningar på 135 sådana plan.

Airbusaktien handlades på onsdagen upp med 3,5 procent i Paris. I New York ligger Boeing en timme innan stängning 1,4 procent upp.

Källa:di.se

Dela

Relaterade inlägg

Finnair har utsetts till Best Airline in Northern Europe i Skytrax World Airline Awards 2026....
Johan Lundgren har enhälligt valts till ny styrelseordförande för TUI AG. Han efterträder Dieter Zetsche...
SAS fyller 80 år och uppmärksammar jubileet med särskilda flygningar från Stockholm, Köpenhamn och Oslo...
Emirates inför Premium Economy på Stockholmstrafiken före utgången av 2026. Redan i oktober sätts en...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy