lördag 5 jul, 2025

Boeingstopp ger miljardnota för flygbolaget – faller i förhandeln

Dela

Flygstoppet för flygplansmodellen Boeing 737 Max kommer under det första kvartalet att bidra till att sänka intäkterna för Southwest Airlines med 150 miljoner dollar, motsvarande 1,4 miljarder kronor. 

Det uppgav flygbolaget, som är världens största lågprisflygoperatör, på onsdagen enligt Bloomberg News.

Flygstoppet för 737 Max kommer, enligt Southwest, i kombination med ogynnsamt väder och minskad produktivitet på grund av kontraktsförhandlingar att leda till att 9.800 flygningar ställs in under första kvartalet.

Användningen av 737 Max har stoppats världen över efter kraschen med ett av Ethiopian Airlines flygplan den 10 mars. Farhågor finns att felaktig programvara kan ha bidragit till olyckan, och möjligen även till den tidigare kraschen med ett 737 Max-plan i Lion Airs regi i Javasjön i höstas.

Southwest Airlines har 34 flygplan av typen 737 Max i sin flotta. Flygbolagets aktie hade i förhandeln vid 12.30-tiden sjunkit 1,6 procent.

Källa:nyhetsbyrån direkt

Dela

Relaterade inlägg

Hotellstrejker planeras på Mallorca, Ibiza och Menorca i sommar. Orsaken är missnöje mot löner och...
En 51-årig svensk turist har dött efter att ha fallit från en balkong på ett...
För ett år sedan, den 17 maj 2024, invigde Snälltåget linjen Stockholm – Köpenhamn, som sedan...
Thailand går från att vara en vinterfavorit till att nu också locka allt fler svenskar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy