torsdag 15 okt, 2026

Fransman färdades i tunna över Atlanten

Dela

I över fyra månader skumpade den franske äventyraren omkring i en tunna på Atlanten. Till slut kom han fram till den lilla ön Sint Eustatius i Karibien där den förvånade lokalbefolkningen tog emot honom, rapporterar CNN.

Jean-Jacques Savin avreste från Kanarieöarna i sin egenkonstruerade, drygt tre meter långa, vattenfarkost, formad som en tunna. Innanför de brandgula väggarna ryms ett litet kök, en säng och ett litet utrymme för förvaring. Savin, som var 71 år gammal när han påbörjade resan, har levt på fisk som han själv fångat. Men på nyårsafton korkade han upp en flaska vitt vin och åt medhavd gåslever.

Savin, som tidigare bestigit Mont Blanc, tillbringade den mesta tiden ombord med att spana på fiskar utanför tunnans små runda fönster, säger han till CNN. Hans kapselformade farkost har ingen motor, så fransmannen litade till havets strömmar som lät honom färdas i blygsamma tre kilometer i timmen.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Svenskarnas intresse för korta semesterresor ökar. På Airbnb har sökningarna efter boenden för en till...
Turistträngsel påverkar svenskarnas resvanor. Nästan hälften, 47 procent, har någon gång valt bort ett resmål...
Den brittiska utlandsresebranschen bidrar med 57 miljarder pund årligen till landets ekonomi och stödjer 865...
Stockholms besöksnäring noterade nya rekord under sommaren 2026. Antalet gästnätter ökade med 7 procent till...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy