måndag 23 mar, 2026

Boeing och IAG tecknar avtal om olycksdrabbade 737 Max

Dela

Flygplanstillverkaren Boeing har tecknat ett avsiktsavtal med British Airways ägare IAG gällande förvärv av den olycksdrabbade flygplansmodellen 737 Max.

Boeing avancerar över 2 procent i den inledande handeln på Wall Street.

Avtalet gäller förvärv av 200 flygplan av modellerna 737-8 och 737-10 med leverans under 2023 och 2027, skriver Reuters.

Flygplanen är av den modell som stoppades under våren av ett antal myndigheter efter att två allvarliga olyckor på kort tid väckt frågor kring planens säkerhet.

”Vi har fullt förtroende för Boeing och förväntar oss att flygplanen framgångsrikt åter kommer att tas i drift under kommande månader efter godkännande från myndigheter”, skriver IAG:s vd Willie Walsh i ett uttalande, enligt Reuters.

Spansk-brittiska IAG är moderbolag till British Airways, Aer Lingus, Iberia, Vueling och Level. 

Källa:di.se

Dela

Relaterade inlägg

SAS har valt Tre som sin nya företagspartner, vilket ytterligare stärker Tres position och ledarskap...
SAS ställer in flera flyg i Norden till följd av de ökade oljepriserna. Då gör konkurrenten...
De extremt höga bränslepriserna tvingar SAS att ställa in flera hundra avgångar i mars. Och...
SAS har ställt in över 100 flygningar i Norge den här veckan. Bolaget hänvisar till...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy