söndag 22 mar, 2026

Piloter hotar med första British Airways-strejken på 40 år

Dela

Foto:Britishairways.com

Piloter anställda av det brittiska flygbolaget British Airways har röstat för att gå ut i strejk. Om de gör allvar av hoten blir det den första pilotstrejken för flygbolaget sedan 1970-talet enligt nyhetsbyrån Bloomberg.

Konflikten mellan flygbolaget och fackförbundet British Airlines Pilots Association har sin bakgrund i de lönesänkningar som genomfördes i samband med finanskrisen för att stötta det finansiellt pressade bolaget.

Tidigare medlingsförsök har misslyckats och på måndagen röstade alltså de fackligt anslutna piloterna vid British Airways för stridsåtgärder med en majoritet om 93 procent. Ännu finns inget datum för när strejken kan bryta ut då British Airways har tagit frågan till domstol för att försöka sätta stopp på planerna mitt i sommarsäsongen.

Det brittiska flygbolaget är inte ensamt om hoten om strejk. Brittiska och irländska piloter anställda av Ryanair kommer att genomföra en liknande omröstning senare i veckan enligt Bloomberg. Även kabinpersonal vid det tyska flygbolaget Lufthansa överväger åtgärder i en konflikt med arbetsgivaren.

Källa:di.se

Dela

Relaterade inlägg

Turistfavoriten Skansen i Stockholm ska dra ner på personal. I och med en omorganisation kommer man...
Den svenske turisten tuppade av efter att ha blivit bjuden på drinkar av en man...
Öresundstågsresandet ökade till 36,7 miljoner resor under 2025, en ökning med två procent jämfört med...
Det är enligt SJ ”stora följdförseningar” i tågtrafiken mellan Stockholm och Göteborg efter ett tidigare...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy