lördag 13 sep, 2025

Naturturister från hela världen till Göteborg

Dela

Foto:Travel World Summit

Under veckan hålls Adventure Travel World Summit, världens största naturturismkongress, i Göteborg där besökarna bland annat får besöka den nya vandringsleden Gotaleden.

Omkring 750 deltagare från hela världen besöker Göteborg och får prova på många olika aktiviteter i området. En av platserna som deltagarna kan välja på att besöka är Gotaleden.

– Gotaleden har besök av 15 personer från hela världen som jobbar med naturturism och de tycker det är jättefint, säger Hasse Svensson, initiativtagare till Gotaleden och fortsätter.

– Sverige och Västsverige är duktiga på turism och har en väldigt fin natur vilket har lockat arrangörerna att förlägga kongressen här.

Källa:sverigesradio.se

Dela

Relaterade inlägg

För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...
På den eftertraktade listan över de 25 bästa öarna i Karibien, Bermuda och Bahamas rankas...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy