onsdag 19 mar, 2025

Naturturister från hela världen till Göteborg

Dela

Foto:Travel World Summit

Under veckan hålls Adventure Travel World Summit, världens största naturturismkongress, i Göteborg där besökarna bland annat får besöka den nya vandringsleden Gotaleden.

Omkring 750 deltagare från hela världen besöker Göteborg och får prova på många olika aktiviteter i området. En av platserna som deltagarna kan välja på att besöka är Gotaleden.

– Gotaleden har besök av 15 personer från hela världen som jobbar med naturturism och de tycker det är jättefint, säger Hasse Svensson, initiativtagare till Gotaleden och fortsätter.

– Sverige och Västsverige är duktiga på turism och har en väldigt fin natur vilket har lockat arrangörerna att förlägga kongressen här.

Källa:sverigesradio.se

Dela

Relaterade inlägg

AJet, tidigare AnadoluJet, etablera sig nu på Stockholm Arlanda Airport genom att lansera en ny...
Brittiska Jungfruöarna (BVI) nådde en extraordinär milstolpe under 2024 och välkomnade över en miljon besökare...
Från 1 maj blir det obligatoriskt för alla utländska medborgare som reser till Thailand att...
Med nya Högtidskalendern vill Visit Sweden öka svenska företags kunskap om hur de kan marknadsföra...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy