söndag 14 sep, 2025

Passagerarfärja på grund utanför Lidingö

Dela

Passagerarfärjan Princess Anastasia har gått på grund utanför Lidingö efter att ha kommit ur kurs. Fartyget har uppgivit att inga personer har skadats, rapporterar Expressen.

”Den var på väg mot Helsingfors och har råkat ut för någon blackout. Den har hamnat på södra delen av Lidingö”, säger Johan Beischer vid Sjö- och flygräddningscentralen till TT.

Han säger att det finns drygt 1 000 personer ombord.

En bogserbåt är på plats. Färjan befinner sig på kommunalt vatten. Räddningstjänsten är på väg dit nu, skriver Expressen.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...
På den eftertraktade listan över de 25 bästa öarna i Karibien, Bermuda och Bahamas rankas...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy