torsdag 7 maj, 2026

Klimataktivister gripna på Schiphol

Dela

Foto:wikipedia.org

Ett hundratal Greenpeace-aktivister samlades i dag på Schiphol-flygplatsen i Amsterdam i en demonstration för klimatet. Enligt AFP ska de ha kedjat fast sig vid fasta föremål i avgångshallen.

Aktivisterna protesterade mot en planerad utbyggnad av flygplatsen som redan i dag är en av de allra mest trafikerade med runt 71 miljoner passagerare ifjol.

Ett antal av demonstranterna greps av nederländsk gränspolis för att de störde ordningen under den tillståndsgivna demonstrationen.

Källa:aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Turistfavoriten Skansen i Stockholm ska dra ner på personal. I och med en omorganisation kommer man...
Den svenske turisten tuppade av efter att ha blivit bjuden på drinkar av en man...
Öresundstågsresandet ökade till 36,7 miljoner resor under 2025, en ökning med två procent jämfört med...
Det är enligt SJ ”stora följdförseningar” i tågtrafiken mellan Stockholm och Göteborg efter ett tidigare...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy