söndag 14 sep, 2025

Klimataktivister gripna på Schiphol

Dela

Foto:wikipedia.org

Ett hundratal Greenpeace-aktivister samlades i dag på Schiphol-flygplatsen i Amsterdam i en demonstration för klimatet. Enligt AFP ska de ha kedjat fast sig vid fasta föremål i avgångshallen.

Aktivisterna protesterade mot en planerad utbyggnad av flygplatsen som redan i dag är en av de allra mest trafikerade med runt 71 miljoner passagerare ifjol.

Ett antal av demonstranterna greps av nederländsk gränspolis för att de störde ordningen under den tillståndsgivna demonstrationen.

Källa:aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...
På den eftertraktade listan över de 25 bästa öarna i Karibien, Bermuda och Bahamas rankas...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy