lördag 10 maj, 2025

Tusentals tjänster ska bort från Uber – stänger 45 kontor

Dela

Foto:Uber

Taxibolaget Uber skär ned på ytterligare 3.000 tjänster och stänger 45 kontor, rapporterar Wall Street Journal med hänvisning till källor.

Amerikanska Uber genomgår sin egen coronaviruskris och överväger utöver nedskärningarna att avyttra bolagsdelar som inte anses ligga inom kärnverksamheten, enligt WSJ.

Beskedet lämnades till Ubers anställda i ett mejlutskick på måndagen, mindre än två veckor efter att bolaget lät meddela att 3.700 jobb kommer varslas och att ett besparingsprogram formerats för att dra ned på kostnader om 1 miljard dollar sedan pandemin minskat försäljningen.

De ytterligare 3.000 anställda, en skara dit de som kör för Uber under så kallade gigkontrakt inte räknas in, innebär att en fjärdedel av arbetsstyrkan försvinner ur bolaget.

Ubers taxiomsättning minskade som värst med 80 procent när pandemin var som värst och en förlust på 2,9 miljarder dollar summerades i det första kvartalet, enligt uttalanden som vd Dana Khosrowshahi gav vid den senaste delårsredogörelsen.

Källa:nyhetsbyrån direkt

Dela

Relaterade inlägg

Thailand går från att vara en vinterfavorit till att nu också locka allt fler svenskar...
Musik, flera olika platser, nöjen och framför allt spektakulära fyrverkerier. Den 24:e upplagan av Malta...
I tusentals år har Sveriges älgar följt samma stigar mot sommarens betesmarker – och nu...
Antalet sålda hotellrum ökade med drygt 3 procent i mars och hotellrumspriserna ökade ungefär lika...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy